XC9142F35CMR-G
DigiKey Part Number
XC9142F35CMR-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC9142F35CMR-G
Description
IC REG BOOST 3.5V 500MA SOT25
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.5V 1 Output 500mA SC-74A, SOT-753
Category
Voltage - Input (Max)
6V
Frequency - Switching
1.2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage - Input (Min)
0.65V