XC9142F33D0R-G
DigiKey Part Number
XC9142F33D0R-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC9142F33D0R-G
Description
IC REG BOOST 3.3V 500MA 6WLP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 500mA 6-XFBGA, WLBGA
Category
Voltage - Input (Max)
6V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Switching
3MHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Up
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Package / Case
Output Type
Supplier Device Package
WLP-6-01
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
0.65V