XC6201P592DR-G
DigiKey Part Number
XC6201P592DR-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC6201P592DR-G
Description
IC REG LINEAR 5.9V 250MA 6-USPB
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA 6-USPB (1.8x2)
EDA/CAD Models
XC6201P592DR-G Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 200mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
6-USPB (1.8x2)
Voltage - Input (Max)
10V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
5.9V