XC6201P482PR-G
DigiKey Part Number
XC6201P482PR-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC6201P482PR-G
Description
IC REG LINEAR 4.8V 250MA SOT89
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-89
EDA/CAD Models
XC6201P482PR-G Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 200mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
TO-243AA
Supplier Device Package
SOT-89
Voltage - Input (Max)
10V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.8V