XC6201P462DR-G
DigiKey Part Number
XC6201P462DR-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC6201P462DR-G
Description
IC REG LINEAR 4.6V 250MA 6-USPB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA 6-USPB (1.8x2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XC6201P462DR-G Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 200mA
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Protection Features
Over Current
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
6-WFDFN Exposed Pad
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
6-USPB (1.8x2)
Voltage - Input (Max)
10V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.6V