PLED120W-028
DigiKey Part Number
PLED120W-028-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLED120W-028
Description
LED DRIVER CV AC/DC 28V 4.2A
Customer Reference
Detailed Description
4.2A 28V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Voltage - Output
28V
Manufacturer
Thomas Research Products
Current - Output (Max)
4.2A
Series
Power (Watts)
120 W
Packaging
Box
Features
OCP, OVP, SCP
Part Status
Obsolete
Ratings
IP66, NEMA 6
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
89%
Type
Constant Voltage
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
7.60" L x 2.33" W x 1.47" H (193.0mm x 59.2mm x 37.3mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input (Min)
100VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
277VAC