LED40W-036-C1100
DigiKey Part Number
1121-1069-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LED40W-036-C1100
Description
LED DRIVER CC AC/DC 18-36 1.1A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.1A 18 ~ 36V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LED40W-036-C1100 Models
Category
Current - Output (Max)
1.1A
Manufacturer
Thomas Research Products
Power (Watts)
40 W
Series
Features
OCP, OVP, SCP
Packaging
Box
Ratings
IP66, NEMA 4
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
86%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input (Min)
90VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
305VAC
Weight
0.015 lb (6.8 g)
Voltage - Output
18 ~ 36V