LED20W-22-C0910
DigiKey Part Number
1121-1516-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LED20W-22-C0910
Description
LED DRIVER CC AC/DC 7-22V 910MA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
910mA 11 ~ 22V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
910mA
Manufacturer
Thomas Research Products
Power (Watts)
20 W
Series
Features
OCP, OVP, SCP
Packaging
Box
Ratings
IP66
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
81%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
3.74" L x 1.61" W x 0.98" H (95.0mm x 41.0mm x 25.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input (Min)
90VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
305VAC
Weight
0.282 lb (127.91 g)
Voltage - Output
11 ~ 22V