TSD18DYFR
DigiKey Part Number
296-TSD18DYFRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TSD18DYFRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TSD18DYFRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSD18DYFR
Description
18V UNIDIRECTIONAL SURGE PROTECT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
31V Clamp 15A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
USB
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
12pF @ 1MHz
Unidirectional Channels
1
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
18.5V
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
31V