TPS7A7001EVM-065
DigiKey Part Number
296-52566-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS7A7001EVM-065
Description
EVAL BOARD FOR TPS7A7001
Detailed Description
TPS7A7001 - 1 - Single Channels per IC Positive Adjustable Linear Voltage Regulator Evaluation Board
Category
Current - Output
2A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
1.425V ~ 6.5V
Packaging
Box
Regulator Type
Positive Adjustable
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Channels per IC
1 - Single
Utilized IC / Part
TPS7A7001
Voltage - Output
0.9V ~ 5V