TPS7A6301EVM
DigiKey Part Number
296-50169-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS7A6301EVM
Description
EVAL BOARD FOR TPS7A6301
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TPS7A6301 - 1 - Single Channels per IC Positive Adjustable Linear Voltage Regulator Evaluation Board
Category
Current - Output
300mA
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
4V ~ 40V
Packaging
Box
Regulator Type
Positive Adjustable
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Channels per IC
1 - Single
Utilized IC / Part
TPS7A6301
Voltage - Output
2.5V ~ 7V