TPS40055PWPR
DigiKey Part Number
296-25754-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-25754-1-ND - Cut Tape (CT)
296-25754-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS40055PWPR
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
EDA/CAD Models
TPS40055PWPR Models
Category
Frequency - Switching
Up to 1MHz
Duty Cycle (Max)
94%
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
8V ~ 40V