TPS40055MPWPREP
DigiKey Part Number
296-22445-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-22445-1-ND - Cut Tape (CT)
296-22445-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS40055MPWPREP
Description
IC REG CTRLR BUCK 16HTSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-HTSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS40055MPWPREP Models
Category
Frequency - Switching
Up to 1MHz
Manufacturer
Texas Instruments
Duty Cycle (Max)
94%
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Synchronous Rectifier
Yes
Part Status
Active
Clock Sync
Yes
Output Type
Transistor Driver
Control Features
Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
Function
Step-Down
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Buck
Package / Case
16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
16-HTSSOP
Output Phases
1
Base Product Number
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
8V ~ 40V