TMS320VC5502GBE300
DigiKey Part Number
296-TMS320VC5502GBE300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMS320VC5502GBE300
Description
FIXED-POINT DIGITAL SIGNAL PROCE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fixed Point Digital Signal Processor (DSP) 300MHz 201-NFBGA (15x15)
Category
On-Chip RAM
80kB
Voltage - I/O
3.30V
Series
Voltage - Core
1.26V
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TC)
Part Status
Active
Package / Case
201-LFBGA
Interface
Host Interface, I2C, McBSP, UART
Supplier Device Package
201-NFBGA (15x15)
Clock Rate
300MHz