TMS320VC5402APGE16
DigiKey Part Number
296-12677-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMS320VC5402APGE16
Description
IC DSP FIXED POINT 144-LQFP
Customer Reference
Detailed Description
Fixed Point Digital Signal Processor (DSP) 160MHz 144-LQFP (20x20)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMS320VC5402APGE16 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
On-Chip RAM
32kB
Voltage - I/O
3.30V
Series
Voltage - Core
1.60V
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (TC)
Part Status
Obsolete
Package / Case
144-LQFP
Interface
Host Interface, McBSP
Supplier Device Package
144-LQFP (20x20)
Clock Rate
160MHz