TMS320C6202BGNY300
DigiKey Part Number
296-14380-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMS320C6202BGNY300
Description
IC DSP FIXED-POINT 384-FC/CSP
Customer Reference
Detailed Description
Fixed Point Digital Signal Processor (DSP) 300MHz 384-FC/CSP (18x18)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMS320C6202BGNY300 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
On-Chip RAM
384kB
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - I/O
3.30V
Series
Voltage - Core
1.50V
Packaging
Tube
Operating Temperature
0°C ~ 90°C (TC)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
Fixed Point
Package / Case
384-FBGA, FCCSPBGA
Interface
McBSP
Supplier Device Package
384-FC/CSP (18x18)
Clock Rate
300MHz