TLV717185PDQNT
DigiKey Part Number
296-TLV717185PDQNTTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TLV717185PDQNTCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TLV717185PDQNTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLV717185PDQNT
Description
IC REG LIN 1.85V 150MA 4-X2SON
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-X2SON (1x1)
EDA/CAD Models
TLV717185PDQNT Models
Current - Quiescent (Iq)
55 µA
PSRR
70dB ~ 43dB (10Hz ~ 100kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Reverse Polarity, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.85V
Supplier Device Package
4-X2SON (1x1)
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 150mA