TLV713185PDBVT
DigiKey Part Number
296-TLV713185PDBVTTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TLV713185PDBVTCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TLV713185PDBVTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLV713185PDBVT
Description
IC REG LIN 1.85V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
TLV713185PDBVT Models
Current - Quiescent (Iq)
75 µA
PSRR
70dB ~ 55dB (100Hz ~ 1MHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.85V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 150mA