TL1963A-25EVM
DigiKey Part Number
296-49949-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL1963A-25EVM
Description
EVAL BOARD FOR TL1963A
Customer Reference
Detailed Description
TL1963A - 1 - Single Channels per IC Positive Fixed Linear Voltage Regulator Evaluation Board
Category
Current - Output
1.5A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
2.5V ~ 20V
Packaging
Box
Regulator Type
Positive Fixed
Part Status
Obsolete
Contents
Board(s)
Channels per IC
1 - Single
Utilized IC / Part
TL1963A
Voltage - Output
2.5V