TAS5132DDV
DigiKey Part Number
296-21414-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAS5132DDV
Description
IC AMP CLASS D STER 26W 44HTSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 44-HTSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TAS5132DDV Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Supply
10.8V ~ 13.2V
Manufacturer
Texas Instruments
Features
Digital Inputs, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tube
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Part Status
Active
Supplier Device Package
44-HTSSOP
Type
Class D
Package / Case
44-PowerTSSOP (0.244", 6.20mm Width)
Output Type
2-Channel (Stereo)
Base Product Number
Max Output Power x Channels @ Load
26W x 2 @ 6Ohm