SN75C3238EDWR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
5/3 Transceiver Full RS232 28-SOIC
28-SOIC Pkg
SN75C3238EDWR
DigiKey Part Number
296-21084-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN75C3238EDWR
Description
IC TRANSCEIVER FULL 5/3 28SOIC
EDA/CAD Models
SN75C3238EDWR Models
Category
Receiver Hysteresis
300 mV
Manufacturer
Texas Instruments
Data Rate
1Mbps
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Surface Mount
Protocol
RS232
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)