SN75ALS172ADWR
DigiKey Part Number
296-29779-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-29779-1-ND - Cut Tape (CT)
296-29779-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN75ALS172ADWR
Description
IC TRANSCEIVER 4/0 20SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4/0 Driver RS422, RS485 20-SOIC
EDA/CAD Models
SN75ALS172ADWR Models
Category
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)