SN75ALS162DW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Texas Instruments
In Stock: 38.582
Datasheet
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
8/8 Transceiver Half IEEE 488 24-SOIC
SN75ALS162DW
DigiKey Part Number
296-9934-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN75ALS162DW
Description
IC TRANSCEIVER HALF 8/8 24SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SN75ALS162DW Models
Category
Receiver Hysteresis
650 mV
Manufacturer
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Packaging
Tube
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Transceiver
Package / Case
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)