SN74LVCH16541ADLG4 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 4.254
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Buffer, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element 3-State Output 48-SSOP
SN74LVCH16541ADLG4
DigiKey Part Number
SN74LVCH16541ADLG4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74LVCH16541ADLG4
Description
IC BUFF 1.65V/3.6V 48-SSOP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SN74LVCH16541ADLG4 Models
Category
Output Type
3-State
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Series
Voltage - Supply
1.65V ~ 3.6V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Logic Type
Buffer, Non-Inverting
Package / Case
48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)