SN74LS240NS
DigiKey Part Number
296-53338-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74LS240NS
Description
IC BUFF 4.75V/5.25V 20-SO
Customer Reference
Detailed Description
Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SN74LS240NS Models
Category
Output Type
3-State
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Output High, Low
15mA, 24mA
Series
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Packaging
Tube
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Logic Type
Buffer, Inverting
Package / Case
20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)