SN74ACT240QDGSRQ1
DigiKey Part Number
296-SN74ACT240QDGSRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-SN74ACT240QDGSRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-SN74ACT240QDGSRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74ACT240QDGSRQ1
Description
AUTOMOTIVE EIGHT-CHANNEL 4.5V-TO
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inverter IC 8 Channel 3-State 20-VSSOP
Category
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Mfr
Input Logic Level - Low
0.8V
Series
Input Logic Level - High
2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Max Propagation Delay @ V, Max CL
9.6ns @ 5V, 50pF
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Logic Type
Grade
Automotive
Number of Circuits
8
Qualification
AEC-Q100
Number of Inputs
8
Mounting Type
Surface Mount
Features
3-State
Supplier Device Package
20-VSSOP
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Package / Case
20-TFSOP (0.118", 3.00mm Width)