LP5990TM-2.8/NOPB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 4.334
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 4-DSBGA
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LP5990TM-2.8/NOPB
DigiKey Part Number
LP5990TM-2.8/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LP5990TM-2.8/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LP5990TM-2.8/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP5990TM-2.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.8V 200MA 4-DSBGA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LP5990TM-2.8/NOPB Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
75 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
55dB (10kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-WFBGA, DSBGA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Supplier Device Package
4-DSBGA
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 200mA