LP5952TL-1.5EV is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
In Stock: 1
Datasheet
Image for LP5952TL-1.5EV is not available
LP5952TL-1.5EV
DigiKey Part Number
LP5952TL-1.5EV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP5952TL-1.5EV
Description
EVAL BOARD FOR LP5952
Customer Reference
Detailed Description
LP5952 - 1 - Single Channels per IC Positive Fixed Linear Voltage Regulator Evaluation Board
Category
Current - Output
350mA
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
3V ~ 5.5V
Packaging
Box
Regulator Type
Positive Fixed
Part Status
Obsolete
Contents
Board(s)
Channels per IC
1 - Single
Utilized IC / Part
LP5952
Voltage - Output
1.5V