LP5900XRX-1.8/NOPB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 16.788
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-DSBGA
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LP5900XRX-1.8/NOPB
DigiKey Part Number
LP5900XRX-1.8/NOPB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP5900XRX-1.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 4-DSBGA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LP5900XRX-1.8/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
230 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-XFBGA, DSBGA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
4-DSBGA
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 150mA