LP3990QTLX-1.8Q1
DigiKey Part Number
296-40352-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP3990QTLX-1.8Q1
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 4-DSBGA
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-DSBGA (1x1)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LP3990QTLX-1.8Q1 Models
Category
Current - Supply (Max)
120 µA
Mfr
PSRR
55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
6V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Package / Case
4-WFBGA, DSBGA
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 150mA