LMR34206SC3QRNXRQ1
DigiKey Part Number
296-LMR34206SC3QRNXRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LMR34206SC3QRNXRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-LMR34206SC3QRNXRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR34206SC3QRNXRQ1
Description
IC REG BUCK 3.3V 600MA 12VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 600mA 12-PowerVFQFN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LMR34206SC3QRNXRQ1 Models
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
2.1MHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q100
Output Type
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Number of Outputs
1
Package / Case
Voltage - Input (Min)
4.2V
Supplier Device Package
12-VQFN-HR (3x2)
Voltage - Input (Max)
42V