LMK6CE001000DDLFR
DigiKey Part Number
296-LMK6CE001000DDLFRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMK6CE001000DDLFR
Description
LOW-JITTER, HIGH-PERFORMANCE, BU
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 MHz XO (Standard) LVCMOS Oscillator 2.5V, 3.3V Enable/Disable 4-VDFN
Category
Voltage - Supply
2.5V, 3.3V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
4-VDFN
Base Resonator
Supplier Device Package
4-VSON (2.5x2)
Type
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Function
Enable/Disable
Current - Supply (Disable) (Max)
56mA