LM5116-12EVAL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Texas Instruments
In Stock: 2
Datasheet
LM5116 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
LM5116-12EVAL
DigiKey Part Number
LM5116-12EVAL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM5116-12EVAL
Description
EVAL BOARD FOR LM5116
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
5A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
15V ~ 80V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
250kHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
LM5116
Voltage - Output
12V