LM4120AIM5-5.0/NOPB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Texas Instruments
In Stock: 3.070
Datasheet
Series Voltage Reference IC Fixed 5V V ±0.2% 5 mA SOT-23-5
LM4120AIM5-5.0/NOPB
DigiKey Part Number
LM4120AIM5-5.0/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM4120AIM5-5.0/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LM4120AIM5-5.0/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4120AIM5-5.0/NOPB
Description
IC VREF SERIES 0.2% SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LM4120AIM5-5.0/NOPB Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
20µVp-p
Manufacturer
Texas Instruments
Noise - 10Hz to 10kHz
36µVp-p
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Input
2V ~ 12V
Part Status
Obsolete
Current - Supply
275µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Current - Output
5 mA
Supplier Device Package
SOT-23-5
Tolerance
±0.2%
Base Product Number
Temperature Coefficient
50ppm/°C