LM3S9D96-IQC80-A2T
DigiKey Part Number
LM3S9D96-IQC80-A2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3S9D96-IQC80-A2T
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
EDA/CAD Models
LM3S9D96-IQC80-A2T Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.235V ~ 1.365V
Data Converters
A/D 16x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
80MHz