LM3S9B95-IQC80-C5
DigiKey Part Number
296-32641-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3S9B95-IQC80-C5
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
EDA/CAD Models
LM3S9B95-IQC80-C5 Models
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.235V ~ 1.365V
Data Converters
A/D 16x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
80MHz