LM3S9B95-IBZ80-C1T
DigiKey Part Number
LM3S9B95-IBZ80-C1T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3S9B95-IBZ80-C1T
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 108-BGA (10x10)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM3S9B95-IBZ80-C1T Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
96K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.235V ~ 1.365V
Part Status
Obsolete
Data Converters
A/D 16x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
80MHz