LM3S6952-IQC50-A2
DigiKey Part Number
726-1080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3S6952-IQC50-A2
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
EDA/CAD Models
LM3S6952-IQC50-A2 Models
RAM Size
64K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.25V ~ 2.75V
Part Status
Obsolete
Data Converters
A/D 3x10b
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
50MHz