LM3S6110-IQC25-A2T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Silicon Labs
In Stock: 955
Datasheet
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
LM3S6110-IQC25-A2T
DigiKey Part Number
LM3S6110-IQC25-A2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3S6110-IQC25-A2T
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LM3S6110-IQC25-A2T Models
Category
Number of I/O
35
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
16K x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.25V ~ 2.75V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
25MHz