LM3S611-EGZ50-C2T
DigiKey Part Number
LM3S611-EGZ50-C2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3S611-EGZ50-C2T
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48VQFN
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-VQFN (7x7)
EDA/CAD Models
LM3S611-EGZ50-C2T Models
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Data Converters
A/D 4x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
50MHz