LM3S5G56-IQR80-A2T
DigiKey Part Number
LM3S5G56-IQR80-A2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3S5G56-IQR80-A2T
Description
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 64LQFP
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 384KB (384K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
EDA/CAD Models
LM3S5G56-IQR80-A2T Models
RAM Size
64K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 8x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
80MHz