LM3S3Z26-IQR50-C3
DigiKey Part Number
LM3S3Z26-IQR50-C3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3S3Z26-IQR50-C3
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64LQFP
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 16KB (16K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
EDA/CAD Models
LM3S3Z26-IQR50-C3 Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
6K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.08V ~ 1.32V
Part Status
Obsolete
Data Converters
A/D 8x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
50MHz