LM3S310-EQN25-C2
DigiKey Part Number
LM3S310-EQN25-C2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3S310-EQN25-C2
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300 Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM3S310-EQN25-C2 Models
Category
Number of I/O
36
Mfr
Program Memory Size
Series
Program Memory Type
FLASH
Packaging
Tray
RAM Size
4K x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
25MHz