LM3S2948-IQC50-A2T
DigiKey Part Number
LM3S2948-IQC50-A2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3S2948-IQC50-A2T
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM3S2948-IQC50-A2T Models
RAM Size
64K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.25V ~ 2.75V
Part Status
Not For New Designs
Data Converters
A/D 8x10b
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
50MHz