LM3S2620-IBZ25-A2
DigiKey Part Number
726-1145-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3S2620-IBZ25-A2
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 108-BGA (10x10)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM3S2620-IBZ25-A2 Models
Category
Number of I/O
52
Packaging
Tray
RAM Size
32K x 8
Part Status
Not For New Designs
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.25V ~ 2.75V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
25MHz