LM3S1621-IQC80-C3T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
LM3S1621-IQC80-C3T
DigiKey Part Number
LM3S1621-IQC80-C3T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3S1621-IQC80-C3T
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM3S1621-IQC80-C3T Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
32K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.08V ~ 3.6V
Part Status
Obsolete
Data Converters
A/D 8x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
80MHz