LM3S101-IQN20-C2T
DigiKey Part Number
LM3S101-IQN20-C2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3S101-IQN20-C2T
Description
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 48LQFP
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 100 Microcontroller IC 32-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM3S101-IQN20-C2T Models
Category
Number of I/O
18
Mfr
Program Memory Size
Series
Program Memory Type
FLASH
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
2K x 8
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz