LM3519MKX-20/NOPB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 646
Datasheet
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 504
Datasheet
LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 20mA TSOT-23-6
TSOT-23-6
LM3519MKX-20/NOPB
DigiKey Part Number
LM3519MKX-20/NOPB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3519MKX-20/NOPB
Description
IC LED DRVR RGLTR PWM TSOT23-6
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM3519MKX-20/NOPB Models
Category
Voltage - Output
20V
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Output / Channel
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency
5.4MHz
Part Status
Obsolete
Dimming
PWM
Type
DC DC Regulator
Applications
Backlight
Topology
Step-Up (Boost)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)