LM3503ITLX-35/NOPB
DigiKey Part Number
LM3503ITLX-35/NOPB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3503ITLX-35/NOPB
Description
IC LED DRVR RGLTR PWM 10TUSMD
Customer Reference
Detailed Description
LED Driver IC 2 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) 10-TµSMD (1.9x2.07)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM3503ITLX-35/NOPB Models
Category
Voltage - Output
35V
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Output / Channel
750mA (Switch)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency
1MHz
Part Status
Obsolete
Dimming
Analog, PWM
Type
DC DC Regulator
Applications
Backlight
Topology
Step-Up (Boost)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Internal Switch(s)
Yes
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
2
Package / Case
10-WFBGA, DSBGA
Voltage - Supply (Min)
2.5V
Supplier Device Package
10-TµSMD (1.9x2.07)
Voltage - Supply (Max)
5.5V