LM3501TL-16EV
DigiKey Part Number
LM3501TL-16EV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3501TL-16EV
Description
EVAL BOARD FOR LM3501
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LM3501 - 1 Non-Isolated Output Dimmable LED Driver Evaluation Board
Category
Voltage - Output
16V
Manufacturer
Texas Instruments
Features
Dimmable
Packaging
Box
Voltage - Input
2.7V ~ 7V
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Current - Output / Channel
20mA